II wojna światowa

Taksonomia

Powiązane terminy

II wojna światowa

20 Opis archiwalny results for II wojna światowa

7 results directly related Exclude narrower terms

Kennkarte. Karta rozpoznawcza

Kennkarte/karta rozpozawcza wydana na nazwisko Bożena Grabowska przez General Gouvernement Der Polizeipresident in Warschau, Warschau Warszawa w okresie okupacji niemieckiej. Na odwrocie pieczątka urzędowa dot. zameldowania na pobyt stały we Wrocławiu.

[General Gouvernement Der Polizeipresident in Warschau]

Personalausweis

Ausweis nr 167536 wydany na nazwisko pracownika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Bożeny Grabowskiej przez General Gouvernement Hauptanstalt für Sozialversicherung, Krakau Kraków w okresie okupacji niemieckiej 3.04.1944.

General Gouvernement Hauptanstalt für Sozialversicherung

Ausweis nr 121-63

Ausweis nr 121-63 wydany na nazwisko praktykantki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie, Bożeny Grabowskiej, przez Der Deutsche Kommissar der Hauptanstalt für Sozialversicherung, Warschau Warszawa w okresie okupacji niemieckiej 12.03.1943.

Der Deutsche Kommissar der Hauptanstalt für Sozialversicherung

Relacja Adama Kisiela

Relacja żołnierza Armii Krajowej Adama Kisiela dotyczy II wojny światowej, obrony Lwowa w 1939 roku, wywiezienia do pracy przymusowej w kopalni węgla w Krasnym Donie, przesiedlenia do Wrocławia po wojnie i wyjazdu do Łodzi z powodu represji.

Kisiel Adam

Krystyna Wisłowska - relacja

Relacja Krystyny Wisłowskiej, weterynarz, dotyczy Lwowa w latach 30. XX wieku, społeczności żydowskiej i rusińskiej we Lwowie, nauki w prywatnej szkole sióstr Notre Dame we Lwowie, II wojny światowej, studiów weterynaryjnych realizowanych w trakcie ... »

Wisłowska Krystyna

Marian Fuks - relacja

Marian Fuks, profesor, opisuje wychowywani w Płońsku i na warszawskiej Pradze, wychowanie w duchu polskiego patriotyzmu, miejsce muzyki w życiu, pracę na rzecz odnalezienia i upamiętnienia miejsca urodzenia Stanisława Moniuszki, pracę naukową i ... »

Fuks Marian

Stanisław Michnowski - relacja

Stanisław Michnowski, geofizyka i członek Sodalicji Mariańskiej, opisuje życie ojca pod zaborem rosyjskim, opowiada o dziadku, powstańcu styczniowym, oraz o mentalności pokolenia swoich rodziców, życie w okresie XX-lecia międzywojennego, rozwój przemysłu ... »

Michnowski Stanisław

Kazimierz Laskowski - relacja

Kazimierz Laskowski, działacz ludowy, opisuje życie zawodowe, aktywność społeczną i polityczną, pracę w rolnictwie i ogrodnictwie, działalność na rzecz ruchu ludowego, Kółek Rolniczych, Warszawskiej Spółdzielni Ogrodniczej oraz Wyczółek.   Zakres ... »

Laskowski Kazimierz

Marian Laśkiewicz - relacja

Marian Laśkiewicz, żołnierz ZWZ/AK, opisuje życie codzienne przed wojną i w trakcie wojny, wybuch II Wojny Światowej, życie pod okupacją niemiecką, ucieczki przed łapankami, działalność w AK, ucieczkę przed aresztowaniem, pracę w Suwałkach w organizacji ... »

Laśkiewicz Marian

Alina Dąbrowska - relacja

Alina Dąbrowska, z domu Bartoszek, więźniarka KL Auschwitz i wieloletnia pracownica Ministerstwa Spraw Zagranicznych, opisuje wstąpienie do Szarych Szeregów i prowadzenie tajnego nauczania, zatrudnionienie jako maszynistka w fabryce zbrojeniowej, ... »

Dąbrowska Alina

Henryka Kalicka - relacja

Henryka Kalicka z domu Bartoszek opisuje dzieciństwo w Pabianicach, dom rodzinny, szkołę, wychowanie patriotyczne, poziom życia w okresie międzywojennym, śmierć marszałka Piłsudskiego, życie studenckie w Poznaniu, bombardowania na początku wojny, ... »

Kalicka Henryka

Adam Nowak - relacja

Adam Nowak opisuje życie podczas II wojny światowej pod niemiecką okupacją, bombardowania, wywózki na roboty do Niemiec, pracę w niemieckich zakładach przemysłowych, walki pomiędzy niemieckimi a radzieckimi wojskami, czas odbudowy zniszczeń wojennych ... »

Nowak Adam

Kazimierz Medyński - relacja

Kazimierz Medyński opisuje lata wojenne w Połańcu, życie podczas niemieckiej okupacji, exodus połanieckich Żydów, działalność oddziału partyzanki "Jędrusie", ukrywanie Żydów, późniejsze lata wojenne w Warszawie, walki i życie codzienne ludności cywilnej ... »

Medyński Kazimierz

Helena Podczaska - relacja

Relacja Heleny Podczaskiej, z domu Kasperkiewicz. Po wojnie autorka relacji zamieszkała w Ryjewie. Opisuje stosunki ludności autochtonicznej z ludnością napływową oraz proces osadnictwa w Ryjewie, sporo miejsca poświęca też edukacji. Porusza również ... »

Podczaska Helena

Marianna Bartyś - relacja

Krótka relacja Marianny Bartyś dot. wybuchu Powstania Warszawskiego, informacji na jego temat, które posiadali cywile na Pradze, ucieczki z miasta, znalezienia schronienia u rodzinny na wsi oraz wielokrotnych przeszukań domu przez władze komunistyczne ... »

Bartyś Marianna

Zbigniew Kuszewski - relacja

Relacja Zbigniewa Kuszewskiego dot. pracy przed II wojną światową, działalności w Armii Krajowej oraz opinii o Powstaniu Warszawskim, przyjazdu do Wrocławia w 1946 r. i rozpoczęcia pracy nad obudową infrastruktury na Odrze, odbudowy Wrocławskiej Stoczni ... »

Kuszewski Zbigniew

Ewa Fedorowicz - relacja

Relacja Ewy Fedorowicz dot. życia w pod lwowskiej wsi podczas II wojny światowej, ucieczki przed frontem, przyjazdu wraz z rodziną do Wrocławia w 1946 r., pobytu w kolejnych placówkach opiekuńczych, życia osobistego i edukacji.   Zakres ... »

Fedorowicz Ewa

Wiesław Brandt - relacja

Relacja mieszkańca Warszawy, dotycząca jego przeżyć wojennych, głównie życia codziennego, w Białymstoku (okupacji sowieckiej i niemieckiej).   Zakres chronologiczny: 1935-1945   Miejsca wydarzeń: Warszawa (woj. mazowieckie), Białystok (woj. ... »

Brandt Wiesław