Pokazano 6 rekordów

Opis archiwalny
Relacje historii mówionej i spisane wspomnienia Kozłowski Marek Police (woj. zachodniopomorskie) With digital objects
Drukuj podgląd Hierarchy Zobacz:

Wacław Baginowski - relacja

Relacja Wacława Baginowskiego dot. życia codziennego w tracie II wojny światowej na terenach d. woj. nowogródzkiego, służby w wojsku, pracy przy wyrębie lasów w Kazachstanie, przyjazdu do Polski w ramach tzw. ostatniej repatriacji w 1959 r., osiedlenia się na ziemiach zachodnich i podjęcia pracy w jednym z PGR-ów.   Zakres chronologiczny: 1939 - 1960.   Miejsca wydarzeń: Siejłowicze (Białoruś), Kazachstan, Słońsk (woj. lubuskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie), Pińsk (Białoruś), Nieśwież (Białoruś), Manchester (Wielka Brytania), Moskwa (Rosja)

Baginowski Wacław

Stefan Dołęga - relacja

Relacja Stefana Dołęgi dot. wybuchy II wojny światowej i okresu okupacji, przyjazdu na ziemie zachodnie, wieloletniej pracy na kolei, pobytu w wojsku, relacji polskich osadników z żołnierzami radzieckimi w Szczecinie i okolicach.   Zakres chronologiczny: 1939 - 2008.   Miejsca wydarzeń: Szczygły Górne (pow. łukowski, woj. lubuskie), Siedlce (woj. mazowieckie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie), Police (woj. zachodniopomorskie)  

Kozłowski Marek

Teresa Kulik - relacja

Relacja Teresy Kulik dot. życia na Wileńszczyźnie po II wojnie światowej, przyjazdu do Polski w trakcie tzw. II fali repatriacyjnej, osiedlenia się na ziemiach zachodnich, relacji pomiędzy osadnikami z centralnej Polski a przybyszami z Kresów Wschodnich, życia codziennego i pracy. Zakres chronologiczny: 1955 - 1970. Miejsca wydarzeń: Wilno (Litwa), Warszawa (woj. mazowieckie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Żarów (pow. świdnicki, woj. dolnośląskie), Świdnica (woj. dolnośląskie), Legnica (woj. dolnośląskie)

Kulik Teresa

Bogusław Traczewski - relacja

Relacja Bogusława Traczewskiego, wywiezionego w 1940 r. z rodzinnego Wilna na Syberię, repatrianta, uczestnika strajków w 1956, 1970 i 1980 r.; świadek szczegółowo opowiada o wywiezieniu swojej rodziny przez radzieckiego okupanta, warunkach pobytu w syberyjskim łagrze Bajaryk, poszczególnych zdarzeniach z tamtego okresu, następnie repatriacji na tzw. Ziemie Odzyskane, pobycie w obozie przejściowym w Rzęsinie koło Gryfic, stosunkach z zastanymi tam Niemcami - wspomina też o pozostających do 1946 r. w okolicznych lasach niedobitkach Wehrmachtu; następnie wspomina o przenosinach do Szczecina i udziale w demonstracjach podczas kolejnych lat przełomowych w powojennej historii Polski; opowieść jest szczegółowa i precyzyjna, świadek stara się opowiadać tylko o tym, co sam widział lub czego doświadczył; mówi też o swojej postawie i motywach podjętych decyzji.   Zakres chronologiczny: 10.02.1940-2000   Miejsca wydarzeń: Vilnius (Wilno, Litwa), Tûmeň (Tiumeń, Federacja Rosyjska), Bajaryk (Syberia), Brest (Brześć, Białoruś), Warszawa (woj. mazowieckie), Poznań (woj. wielkopolskie), Rzęsin (pow. Gryfice, woj. zachodniopomorskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie), Chicago (Stany Zjednoczone Ameryki), Wrocław (woj. dolnośląskie), Stargard (woj. zachodniopomorskie), Gdańsk (woj. pomorskie), Trzygłów (woj. zachodniopomorskie), Katowice (woj. śląskie), Kukań (pow. gryficki, woj. zachodniopomorskie), Radom (woj. mazowieckie)

Traczewski Bogusław

Bożena Łukaszek- relacja

Relacja Bożeny Łukaszek rozpoczyna się od momentu wybuchu Powstania Warszawskiego. Decyzja ojca Świadka o przeprowadzce do Pruszkowa, obóz przejściowy, wypędzenia ludności Polskiej przez Niemców po kapitulacji stolicy, wywózki, łapanki. Po wojnie wyjazd na Ziemie Zachodnie, życie codzienne z rodowitymi mieszkańcami tych terenów. Zakres chronologiczny: 1944-1945Miejsca wydarzeń: Włochy (obecnie dzielnica Warszawy), Pruszków (woj. mazowieckie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Kudowa- Zdrój (woj. dolnośląskie), Częstochowa (woj. śląskie), Łódź (woj. łódzkie), Koluszki (woj. łódzkie)

Łukaszek Bożena

Mieczysław Rychlicki - relacja

Mieczysław Rychlicki, żołnierz Okręgu Lwowskiego Armii Krajowej, opisuje marsz w kierunku Warszawy na pomoc powstańcom, rozbrojenie, aresztowanie w Grodzisku i więzienie w Łańcucie, wyjazd do Szczecina, akcję obrony elektrowni przed demontażem, otwarcie ognia do sowieckich żołnierzy, zniszczenia wojenne po nalotach dywanowych w Szczecinie.   Zakres chronologiczny: 1944-1950   Miejsca wydarzeń: Warszawa (woj. mazowieckie), Rudnik (pow. niżański, woj. podkarpackie), Łańcut (woj. podkarpackie), Stargard (woj. zachodniopomorskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie)

Rychlicki Mieczysław