Pokazano 26 rekordów

Opis archiwalny
Relacje historii mówionej i spisane wspomnienia stan wojenny w Polsce (1981-1983) Image
Zaawansowane opcje wyszukiwania
Drukuj podgląd Hierarchy Zobacz:

26 rekordów z cyfrowym obiektem Pokaż wyniki z obiektami cyfrowymi

Pogrzeb Kazimierza Michalczyka

Pogrzeb Kazimierza Michalczyka (zm. 2.09.1982). Na zdjęciu: kondukt żałobny na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu, 7.09.1982. Kazimierz Michalczyk zmarł w wyniku ran postrzałowych odniesionych podczas pacyfikacji przez ZOMO demonstracji, która odbyła się we Wrocławiu dn. 31.08.1982.

N.N.

Moja życiowa przygoda z techniką

Życiorys Zenona Wysłoucha, zatytułowany "Moja przygoda z techniką", w którym opisuje swoje studia, oraz pracę jako inżynier-konstruktor maszyn budowlanych i drogowych. Opisuje szczegółowo projekty realizowane przez zakłady pracy, w których pracował, między innymi w Pafawagu i Fadromie. Zagłębia się w szczegóły inwestycji, przy których pracował. Z relacji możemy dowiedzieć się jak wyglądały metody działania, konstrukcji jego projektów. Dowiadujemy się także sporo o zyciu codziennym w PRL, stosunkach na linii państwo-obywatele. Zakres chronologiczny 1948-1994

Wysłouch Zenon

Moja Solidarność; Wspomnienia 1980-1990

Rękopis Jerzego Malinowskiego zawierający jego wspomnienia z lat 1980-1990, w których skupia się głównie na opisywaniu działalności opozycyjnej we Wrocławiu. Jako pracownik FMB "Bumar Fadroma" szczegółowo opowiada o sukcesach jakie odnosili (wybór dyrektora przez członków Solidarności zaakceptowany przez władze ludową) jak i porażkach (rozbicie strajku, zwolnienie kadry). Następnie opisuje wprowadzenie stanu wojennego i internowanie. Szczegółowo opisuje działania UB i milicji w tym procederze. Ze wspomnień dowiadujemy się w jaki sposób internowani radzili sobie w zamknięciu, jakie były nastroje wewnątrz "internatów". Wspomina o wadze wydarzenia jakim było powstanie Duszpasterstwa Ludzi Pracy we Wrocławiu. Opisuje starcia uliczne demonstrantów z ZOMO podczas najsłynniejszych wrocławskich manifestacji. Na koniec opisuje wydarzenia roku 1989 i jego konsekwencje, a także swoje nadzieje na przyszłość. Tekst jest opatrzony wieloma zdjęciami, kserami dokumentów, sprawozdaniami i kopiami czasopism.

Malinowski Jerzy

Pogrzeb Kazimierza Michalczyka

Pogrzeb Kazimierza Michalczyka (zm. 2.09.1982). Na zdjęciu: kondukt żałobny na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu w tle widoczna kaplica, 7.09.1982. Kazimierz Michalczyk zmarł w wyniku ran postrzałowych odniesionych podczas pacyfikacji przez ZOMO demonstracji, która odbyła się we Wrocławiu dn. 31.08.1982.

N.N.

Wojna

Wspomnienia Marka Petrusewicza z okresu wprowadzenia stanu wojennego (13 X 1981). Opisuje w nich moment pacyfikacji budynku zarządu regionu dolnośląskiej Solidarności przy ulicy Mazowieckiej. Opowiada o brutalności zomowców i milicjantów podczas tych działań.

Petrusewicz Marek

Chronologia wydarzeń, poglądów, opinii i nastrojów

W pierwszej części notatek autor dzieli się swoimi przemyśleniami związanymi z sytuacją i z wydarzeniami politycznymi w kraju. W drugiej prowadzi nieregularnie dziennik. Dużo uwagi poświęca plenarnym posiedzeniom KC, sytuacji w obrębie partii PZPR (zwraca szczególną uwagę na wewnętrzny konlikt). Przygląda się mediom rządowym oraz zagraniczym i ich sposobie przedstawiania informacji. Wspomina o sytuacji na świecie, a szczególnie o relacjach amerykańsko -radzieckich, w kontekście ich znaczenia dla Polski. Opisuje działalność ,,Solidarności" w okresie karnawału. Zakres chronologiczny: 10.11.1980 -23.04.1981 Miejsca wydarzeń: Wrocław (woj. dolnośląskie), Świdnica (woj. dolnośląskie), Jastrzębie (woj. śląskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie), Gdańsk (woj. pomorskie), Gdynia (woj. pomorskie), Zabrze (woj. śląskie), Wałbrzych (woj. dolnośląskie), Bydgoszcz (woj. kujawsko -pomorskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Toruń (woj. kujawsko-pomorskie), Katowice (woj. śląskie)

N.N.

Moja droga do Solidarności i uczestnictwo w przemianach demokratycznych

Autobiografia Zbigniewa Pohla. Autor na początku przedstawia po krótce losy swojej rodziny, aż do II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę. Następnie wspomina o wywiezieniu i pobycie na Syberii oraz aresztowaniu swojego ojca i zesłania go do łagru. W dalszej części opowiada o swojej edukacji oraz o pracy dydaktycznej na Politechnice Wrocławskiej. Przedstawia także swój stosunek do obecnej władzy, opisuje swoją działalność w opozycji oraz represje jakie go z tego powodu spotkały. Zakres chronologiczny: 1897-1990 Miejsce wydarzeń: Nowogródek (Białoruś), Wrocław, Gniezno

Pohl Zbigniew

Pamięć.

Autorka opisuje życie swojej rodziny pod okupacją niemiecką, wysiedlenie z rodzinnej miejscowości i powrót do domu po wojnie, wspomina zachowanie żołnierzy radzieckich, represje władz komunistycznych jakim została poddana rodzina za odmowę oddania ziemi do PGR, wydarzenia Poznańskiego Czerwca, swoje dorosłe życie we Wrocławiu i wydarzenia stanu wojennego. Zakres chronologiczny: 30.X.1935-1988 Miejsce wydarzeń: Wilkowyja (woj. wielkopolskie, pow. Gniezno), Wyszyna (woj. wielkopolskie, pow. turecki), Szymany (woj. warmińsko-mazurskie, pow. szczycieński), Poznań, Wrocław, Gniezno (woj. wielkopolskie)

Pawłowska Łucja

Kronika publicznej ingerencji ZSRR w kryzysie polskim

Komunikat zawierający kalendarium sytuacji w Polsce od sierpnia 1980 do końca grudnia 1981, ogłoszony przez amerykański departament stanu 4.01.1981. Zawiera opis strajków w Polsce i reakcję na tę sytuację władz ZSRR. Opisuje krytykę "Solidarności" i jej działań oraz wytykanie opieszałości polskim władzom przez agencję TASS i inne media socjalistyczne, reakcję polityczno-wojskową ZSRR (noty dyplomatyczne, spotkania dwustronne, manewry wojsk Układu Warszawskiego, oskarżenia pod adresem Zachodu), reakcję władz Czechosłowacji i NRD. Podaje ustalenia służb amerykańskich dotyczące działań podjętych przez Moskwę, oraz przygotowania do wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, które zaczęły się na miesiące przed faktycznym wydarzeniem. W komunikacie jest wspomniana reakcja agencji TASS, która określiła wprowadzenie stanu wojennego jako sprawę wewnętrzną Polski, pomimo wcześniej podanego nawoływania do podjęcia podobnych działań oraz przemówienie prezydenta Reagana, który potępił naciski ZSRR na Polskę i ujawnił udział władz radzieckich w organizacji wprowadzenia stanu wojennego. Zakres chronologiczny: 2.08.1980-23.12.1981 Miejsca wydarzeń: Polska: Warszawa (woj. mazowieckie) Warszawa-Ursus, Gdańsk (woj. pomorskie), Kielce (woj. świętokrzyskie), Katowice (woj. śląskie), Radom (woj. mazowieckie), Śląsk, Pomorze; NRD; rejon bałtycki; ZSRR: Moskwa; USA: Waszyngton (Washington D.C.), Boston (Massachusetts); Czechosłowacja