Krótki biogram i wspomnienia Jadwigi Andrzejczuk, w których opisuje losy swojej rodziny podczas II wojny światowej. Represje ze strony Sowietów, wywóz na Syberię, pracę przymusową i powrót do kraju.]
Zakres chronologiczny: 1940-1978
Miejsca wydarzeń: Ochnówka, Włodzimierz Wołyński, Kostousowo, Swierdłowsk, Gozdów, Lublin, Wrocław.
Krótki biogram i wspomnienia Stanisława Apanowicza, w których opisuje swoje losy podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. Represje ze strony Sowietów, wywóz na Syberię, pracę przymusową i przyjazd do Polski.]
Zakres chronologiczny: 1944-1958.
Miejsca wydarzeń: Wilno, Moskwa, Stalingrad, Omsk, Saratowo, Jełszanka, Kutaisi.
Tymczasowy paszport dla konia będącego własnością Katarzyny Chmurzyńskiej wydany przez władze sowieckie nieczytelna pieczęć urzędu, 19.06.1945 dokument w j. rosyjskim.
Zaświadczenie na prawo ewakuacji do Polski wydane na nazwisko Jadwiga Jaroszewicz, zam. Brzozówka, rej. Nowogródek, przez Pełnomocnika Okręgowego Rzeczpospolitej Polskiej do spraw Ewakuacji, 15.06.1946.
Pełnomocnik Okręgowy Rzeczpospolitej Polskiej do spraw Ewakuacji
Wspomnienia Czesława Broniek z okresu drugiej wojny światowej. Wywózki na Syberię i katorżniczej pracy przy wycince lasów w obozie pracy w przysiółkach Borowicze i Nakłonna oraz krótki opis organizacji życia w powojennej Polsce.]
Zakres chronologiczny: 1921-1946.
Miejsca wydarzeń: Przytoczno (woj. lubelskie), Przemyśl, Borowicze, Nakłonna, Wrocław.
Zaświadczenia o odbyciu przez Arkadiusza Chlebcewicza 3-letniego wyroku w łagrze wydane przez Zarząd Uchto-Iżjemskiego Poprawczego Obozu Pracy Oddział 2 z ramienia Głównego Zarządu Obozów Pracy NKWD, 2.10.19452 w j. rosyjskim.
Karta ewakuacyjna wydana na nazwisko Jarosław Korol, zam. Wybranówce, obw. drohobycki, przez Głównego Pełnomocnika Tymczasowego Rządu Narodowego RP, 1945-1946 w j. polskim i rosyjskim.
Główny Pełnomocnik Tymczasowego Rządu Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej
Josyf Brelyk, brat Rozalii Maciupy, przesiedlony w 1946 r. z Wańkowej (pow. leski, woj. podkarpackie) na Syberię (okolice Irkucka), przed chatą syberyjską. Josyf Brelyk początkowo przebywał na Syberii, później pozwolono mu wyjechać do Ukraińskiej SRR.
Josyf Brelyk, brat Rozalii Maciupy, wywieziony w 1946 r. z Wańkowej (pow. leski, woj. podkarpackie) do ZSRR, z rodziną na Syberii; obok Josyfa Brelyka stoi jego żona, siedzą teściowa i siostra żony. Josyf Brelyk początkowo przebywał na Syberii, później pozwolono mu wyjechać do Ukraińskiej SRR.