Komańcza, pow. sanocki, woj. podkarpackie

Taksonomia

Kod

Uwagi do zakresu

Noty źródłowe

Display note(s)

Terminy hierarchiczne

Komańcza, pow. sanocki, woj. podkarpackie

Terminy równoznaczne

Komańcza, pow. sanocki, woj. podkarpackie

Powiązane terminy

Komańcza, pow. sanocki, woj. podkarpackie

3 Opis archiwalny results for Komańcza, pow. sanocki, woj. podkarpackie

Only results directly related

Relacja Kazimierza Maćkowiaka

Relacja biograficzna Kazimierza Maćkowiaka. Świadek opisuje swoje doświadczenia życia pod niemiecką okupacją, następnie wkroczenie Armii Czerwonej, a także swoją pasję do muzyki. W kolejnym etapie wywiadu świadek odczytuje wspomnienia, które dotyczą represji władzy komunistycznej wobec kościoła katolickiego, a także osobiste wspomnienia rozwijania umiejętności muzycznych. Wspomnienia przywołują nazwiska istotnych osób w jego życiu, z niektórymi znajomość trwała od czasów przed wojną. Na koniec relacji świadek, odpowiadając na pytania badacza, przywołuje kilka obrazów ze swojego dzieciństwa, a także opowiada o pracy organisty po wojnie.

Maćkowiak Kazimierz

Relacja Władysławy Śniatyńskiej

Relacja biograficzna Władysławy Śniatyńskiej dotyczy życia podczas II wojny światowej, pobytu w obozie pracy w Oldenburgu oraz życia codziennego w powojennej rzeczywistości. Pierwszą część nagrania stanowi wywiad biograficzny, w końcówce nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza.

Śniatyńska Władysława

Relacja Aleksandra Gleichgewichta

Obszerna, dwuczęściowa relacja Aleksandra Gleichgewichta, działacza opozycji demokratycznej w PRL, współpracownika KOR, współzałożyciela wrocławskiego SKS, redaktora naczelnego "Solidarności Dolnośląskiej", redaktora Radia "S", internowanego w stanie wojennym. Relacja biograficzna Aleksandra Gleichgewichta dotyczy historii rodziny, żydowskich korzeni, działalności opozycyjnej, powstania SKS we Wrocławiu, kontaktów z KORem i wpływu Jacka Kuronia na młodych działaczy opozycji, aresztowania na czas strajku w sierpniu 1980 roku, tworzenia się Solidarności na Dolnym Śląsku, powstania redakcji Biuletynu, a także Radio Solidarność, internowania, emigracji do Norwegii, próby powrotu do Polski na początku lat 90-tych, ponownego wyjazdu do Norwegii. Druga część relacji to moderowana pytaniami część, w której świadek dopowiada i komentuje wydarzenia z współczesnej perspektywy, a także opowiada o najnowszych wydarzeniach w jego życiu takich jak odbudowanie Gminy Żydowskiej we Wrocławiu oraz zaangażowaniu w życie tej społeczności nie tylko ze względów religijnych ale mocniej ze względów kulturowych.

Gleichgewicht Aleksander