relacje Polaków z Niemcami

Taksonomia

203 Opis archiwalny results for relacje Polaków z Niemcami

203 results directly related Exclude narrower terms

Alojzy Swoboda - relacja

Relacja ks. katolickiego, siostrzeńca kard. Bolesława Kominka, dotycząca osoby Kardynała, jego najbliższej rodziny oraz okoliczności powstania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, a także życia kościoła katolickiego na Dolnym Śląsku w ... »

Swoboda Alojzy ks.

Stanisław Orzechowski - relacja

Relacja księdza katolickiego prowadzącego działalność duszpasterską na terenie archidiecezji wrocławskiej dotycząca osoby kard. Bolesława Kominka oraz okoliczności i konsekwencji wystosowania Orędzia biksupów polskich do biskupów niemieckich.   ... »

Orzechowski Stanisław ks.

Ryszard Dominik - relacja

Relacja ks. katolickiego działającego na terenie archidiecezji wrocławskiej dot. studiów w seminarium duchownym we Wrocławiu, osoby kard. Bolesła Kominka, okoliczności i konsekwencji wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz ... »

Dominik Ryszard ks.

Adam Drwięga - relacja

Relacja księdza rzymskokatolickiego pracującego na terenie archidiecezji wrocławskiej dot. osoby kard. Bolesława Kominka, okoliczności powstania i konsekwencji Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich, a także relacji polsko-niemieckich. Zakres ... »

Drwięga Adam ks. inf.

Franciszek Skorusa - relacja

Relacja ks. rzymskokatolickiego pracującego na terenie archidiecezji wrocławskiej dot. osoby kard. Bolesława Kominka oraz okoliczności i konsekwencji wystosowania Orędzia buiskupów polskich do biskupów niemieckich. Zakres chronologiczny: 1961-1974. ... »

Skorusa Franciszek ks.

Józef Strugarek - relacja

Relacja księdza rzymskokatolickiego, w latach 1968-1974 kapelana kard. Bolesława Kominka, dot. osoby Kardynała oraz okoliczności i konsekwencji powstania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Zakres chronologiczny: 1956-1974. Miejsca wydarzeń... »

Strugarek Józef ks. inf.

Jan Fecko - relacja

Relacja księdza rzymskokatolickiego pracującego na terenie archidiecezji wrocławskiej dot. osoby kard. Bolesłąwa Kominka oraz okoliczności i konsekwencji wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Zakrek chronologiczny: lata 60. i 70.... »

Fecko Jan ks.

Jan Onufrów - relacja

Relacja ks. rzymskokatolickiego pracującego na terenie archidiecezji wrocławskiej dot. osoby kard. Bolesława Kominka oraz okoliczności i konsekwencji wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Zakres chronologiczny: 1956-1974.   ... »

Onufrów Jan ks.

Stanisław Pawlaczek - relacja

Relacja ks. rzymskokatolickiego pracującego na terenie archidiecezji wrocławskiej dot. osoby kard. Bolesława Kominka oraz okoliczności i konsekwencji wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Zakres chronologiczny: 1958-1974. ... »

Pawlaczek Stanisław ks.

Feliks Fluda - relacja

Relacja przesiedleńca z Kresów Wschodnich II RP, dotycząca jego dzieciństwa, wkroczenia Armii Czerwonej, stosunków polsko-żydowskich i polsko-ukraińskich na Kresach, wywózki na Syberię i życia codziennego na Syberii, przesiedlenia na Dolny Śląsk, ... »

Fluda Feliks

Tadeusz Szostak - relacja

Relacja przesiedleńca, dotycząca wywózki na Syberię, przyjazdu na Dolny Śląsk, organizacji życia po wojnie, stosunków polsko-niemieckich i polsko-rosyjskich, życia codziennego i zwyczajów oraz stosunku Polaków do mienia poniemieckiego.   Zakres ... »

Szostak Tadeusz

Weronika Najwer - relacja

Relacja przesiedleńca z Kresów Wschodnich II RP, dotycząca dzieciństwa, wywózki na Syberię, organizacji życia po wojnie, stosunków polsko-niemieckich i polsko-rosyjskich, życia codziennego.   Zakres chronologiczny: 1933-1978   Miejsca wydarzeń: ... »

Najwer Weronika

Jan Hul - relacja

Relacja kresowiaka i przesiedleńca, dotycząca życia codziennego na wsi na kresach wschodnich II RP w dwudziestoleciu międzywojennym, stosunkach polsko-żydowskich, okupacjach radzieckiej i niemieckiej, wstąpieniu do Armii Berlinga i roli tej armii w ... »

Hul Jan

Leontyna Szymanowicz - relacja

Relacja kresowiaczki, dotycząca zbrodni UPA, hospitalizacji w warunkach wojennych oraz organizacji życia po wojnie. Świadek wspomina także o swojej działalności w Armii Krajowej. Na nagraniu znajdują się także wypowiedzi osoby trzeciej - Albina ... »

Szymanowicz Leontyna

Andrzej Dziełak - relacja

Relacja księdza katolickiego pracującego na terenie archidiecezji wrocławskiej dot. osoby kard. Bolesława Kominka oraz okoliczności i konsekwencji wystosowania Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich. Zakres chronologiczny: 1956-1970. Miejsca ... »

Dziełak Andrzej ks.

Janina Bilewicz-Berezowska - relacja

Relacja mieszkanki Kłodzka przybyłej do tego miasta w sierpniu 1945 r. dot. wojny i okupacji na Kresach Wschodnich, a także wysiedlenia i przyjazdu na ziemie zachodnie oraz pierwszych miesięcy i lat życia tamże. Zakres chronologiczny: lata 40. XX w. ... »

Bilewicz-Berezowska Janina

Lidia Bednarska - relacja

Relacja mieszkanki wsi Siedlce dotycząca losów jej i jej rodziny podczas II wojny światowej, przesiedlenia z Kresów wschodnich na Dolny Śląsk, powojennego życia i pracy na roli oraz powodzi w 1997 r.   Zakres chronologiczny: 1939-1997   Miejsca ... »

Bednarska Lidia

Genowefa Kruk - relacja

Relacja kresowianki dot. życia pod sowiecką i niemiecka okupacją, rzezi Polaków dokonywanych przez UPA, wysiedlenia z rodzinnych stron i osiedlenia się na Dolnym Śląsku oraz pierwszych lat życia w nowej "małej ojczyźnie".   Zakres chronologiczny: 193... »

Kruk Genowefa

Kazimierz Ilnicki - relacja

Relacja mieszkańca wsi Siedlce (w rozmowie wzięła też udział jego matka, Genowefa, oraz brat) dot. losów jego rodziny na kresach wschodnich podczas II wojny światowej, wysiedlenia z rodzinnych stron, osiedlenia się na ziemiach zachodnich i pierwszych ... »

Ilnicki Kazimierz

Ludwik Seniuk - relacja

Relacja kresowiaka dot. życia w rodzinnych stronach przed wojną i w czasie okupacji oraz okoliczności wysiedlenia i przyjazdu na Dolny Śląsk w 1945 r.   Zakres chronologiczny: lata 30. i 40. XX w.   Miejsca wydarzeń: Obertyn (Ukraina), ... »

Seniuk Ludwik

Stanisław Mazurkiewicz - relacja

Relacja mieszkańca wsi Siedlce, z zawodu zawodowego strażaka dot. życia codziennego w tej miejscowości po II wojnie światowej, a także przebiegu i usuwania skutków powodzi w 1997 r.   Zakres chronologiczny: 1945-1997.   Miejsca wydarzeń: ... »

Mazurkiewicz Stanisław

Zofia Czerniachowicz - relacja

Relacja wrocławksiej pionierki, dotycząca życia codziennego pod okupacją niemiecką i na powojennej wsi dolnośląskiej, a także epizodu solidarnościowego.   Zakres chronologiczny: 1945-1981   Miejsca wydarzeń: Zawoja (pow. suski, woj. małopolskie)... »

Czerniachowicz Zofia (ur. 23.10.1939)

Józefa Flis - relacja

Relacja Kresowianki dotycząca II wojny światowej i okupacji, terroru UPA wobec Polaków, przesiedlenia na ziemie zachodnie i północne oraz życia na tym obszarze w pierwszym powojennym okresie, a także wyjazdów zagranicznych w okresie PRL.   Zakres ... »

Flis Józefa

Emilia Ciężka - relacja

Relacja weteranki obozu w Mauthausen-Gusen dotyczące jej przeżyć wojennych, organizacji życia po wojnie, pracy zawodowej we wrocławskim MPK i Pafawagu oraz poglądów religijnych.   Zakres chronologiczny: 1933-2011   Miejsca wydarzeń: Smugi (pow. ... »

Ciężka Emilia (ur. 1933)

Ryszard Barański - relacja

Relacja kresowiaka dot. II wojny światowej i powojennych przesiedleń widzianych z perspektywy dziecka. Zakres chronologiczny: 1939-1946. Miejsca wydarzeń: Lwów (Ukraina), Chodorów (Ukraina), Medyka (pow. przemyski, woj. podkarpackie), Świdnica (woj. ... »

Barański Ryszard

Adam Pałka - relacja

Relacja repatrianta z Rohatyna dot. wyjazdu, relacji z Ukraińcami, przyjazdu jego rodziny na Dolny Śląsk, osadnictwa w Złotoryi, wpływu Kościoła Katolickiego, stosunków z ludnością niemiecką oraz życia i pracy.   Zakres chronologiczny: 1926 - 1960. ... »

Pałka Adam

Czesława Sowińska - relacja

Relacja repatriantki z Kresów Wschodnich (pow. Buczacz) dot. czasów II wojny światowej, przesiedleń, osadnictwa na Dolnym Śląsku, relacji z ludnością ukraińską oraz niemiecką, roli Kościoła Katolickiego w gminie Zagrodno a także życia codziennego.   ... »

Sowińska Czesława

Ewa Glińska - relacja

Relacja mieszkanki Złotoryi dot. powojennego osadnictwa na Dolnym Śląsku, relacji z ludnością niemiecką, żołnierzami radzieckimi, roli Kościoła Katolickiego i życia codziennego.   Zakres chronologiczny: 1943 - 1956.   Miejsca wydarzeń: Biał... »

Glińska Ewa

Józefa Suchan - relacja

Relacja mieszkanki Twardocic (woj. dolnośląskie) dot. powojennego osadnictwa na Ziemi Złotoryjskiej, relacji z ludnością niemiecką, roli Kościoła Katolickiego w społeczności wiejskiej, kontaktów z administracją państwową oraz życia codziennego.   ... »

Suchan Józefa

Józef Lachowski - relacja

Relacja mieszkańca Pielgrzymki (woj. dolnośląskie) dotycząca powojennego osadnictwa na Ziemi Złotoryjskiej, relacji z ludnoscią niemiecką, roli Kościoła Katolickiego w społeczności wiejskiej i życia codziennego.   Zakres chronologiczny: 1937- 1990. ... »

Lachowski Józef

Józefa Suchecka - relacja

Relacja mieszkanki Pielgrzymki (woj. dolnośląskie) dot. powojennych przesiedleń, przyjazdu wraz z rodziną i osadnictwa na Dolnym Śląsku, relacji z ludnością ukraińską, niemiecką, roli Kościoła Katolickiego, pracy nauczycielki oraz życia codziennego. ... »

Suchecka Józefa

Maria Socha, z d. Chmielowska - relacja

Relacja mieszkanki Zagrodna (woj. dolnośląskie) dot. powojennych przesiedleń, przyjazdu wraz z rodziną i osadnictwa na Dolnym Śląsku, relacji z ludnością ukraińską, niemiecką, wpływu Kościoła Katolickiego na społeczność wiejską oraz życia codziennego. &... »

Socha Maria

Tadeusz Gliński - relacja

Relacja repatrianta z Rohatyna dot. przesiedleń, przyjazdu jego rodziny na Dolny Śląsk, osadnictwa w Złotoryi, wpływu Kościoła Katolickiego, stosunków z ludnością niemiecką, rosyjską oraz życia codziennego i edukacji.   Zakres chronologiczny: 1939 - ... »

Gliński Tadeusz

Tadeusz Kuczyński - relacja

Relacja repatrianta z Wilna, mieszkańca Złotoryi, wieloletniego działacza sportowego dot. przesiedleń, przyjazdu jego rodziny na Dolny Śląsk, wpływu Kościoła Katolickiego, stosunków z ludnością niemiecką, rosyjską oraz organizacji życia sportowego w Zł... »

Kuczyński Tadeusz

Wanda Łyżwa - relacja

Relacja mieszkanki Sędzimirowa (woj. dolnośląskie) dot. przesiedleń, przyjazdu jej rodziny na Dolny Śląsk, relacji z ludnością ukraińską, niemiecką, wpływów Kościoła Katolickiego na mieszkańców wsi, normalizowania życia po wojnie oraz kultywowania ... »

Łyżwa Wanda

Wanda Worsztynowicz - relacja

Relacja mieszkanki Złotoryi (woj. dolnośląskie), pracownicy Urzędu Miejskiego dot. przesiedleń, przyjazdu jej rodziny na Dolny Śląsk, relacji z ludnością ukraińską, rosyjską i niemiecką, roli Kościoła Katolickiego w życiu repatriantów, normalizowania ż... »

Worsztynowicz Wanda

Zofia Karabczyńska - relacja

Relacja urzędniczki miejskiej a następnie wieloletniej kierowniczki drukarni w Złotoryi (woj. dolnośląskie) dot. przesiedleń, przyjazdu jej rodziny na Dolny Śląsk, relacji z ludnością niemiecką, roli Kościoła Katolickiego w życiu repatriantów, edukacji ... »

Karabczyńska Zofia

Marian Chodor - relacja

Relacja Sybiraka dot. II wojny światowej, relacji z ludnością ukraińską, pobytu na Syberii, powrótu wraz z 1 Armią Wojska Polskiego, osiedlenia się na Dolnym Śląsku, relacji z ludnością niemiecką i organizacji życia po wojnie.   Zakres ... »

Chodor Marian

Helena Król - relacja

Relacja repatriantki z okolic Buczacza dot. konfliktów polsko ukraińskich w trakcie II wojny światowej, ucieczki przed atakami UPA, życia codziennego, religijnego, osiedlenia się wraz z rodziną na Dolnym Śląsku.   Zakres chronologiczny: 1936 - 1970. ... »

Król Helena

Maria Krzywicka - relacja

Relacja mieszkanki Legnicy dot. życia codziennego w trakcie oraz po zakończeniu II wojny światowej na Wileńszczyźnie, kontaktów z żołnierzami niemieckimi i radzieckimi, kontaktów z partyzantami, przyjazdu do Polski podczas tzw. drugiej repatriacji i ... »

Krzywicka Maria

Ryszard Lis - relacja

Relacja repatrianta z Dawidowa (woj. lwowski) dot. okupacji radzieckiej i niemieckiej podczas II wojny światowej, przesiedlenia na Dolny Śląsk, życia codziennego i edukacji w Legnicy a następnie we Wrocławiu.   Zakres chronologiczny: 1934 - 2012. &... »

Lis Ryszard

Maria Kotschy - relacja

Relacja absolwentki I LO im Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze dot. przedwojennych losów świadka, osiedlenia się na Dolnym Śląsku w 1946 r., edukacji i życia codziennego w powojennej rzeczywistości.   Zakres chronologiczny: 1931 - 2014   ... »

Kotschy Maria

Lech Sadomski - relacja

Relacja byłego mieszkańca Jeleniej Góry dot. życia po 1945 roku na Dolnym Śląsku, pobytu w Szkole Orląt "Orlinek" w Karpaczu, edukacji w jeleniogórskim gimnazjum w latach '46 - '49 przy ul. Kochanowskiego 18, kadry nauczycielskiej, aktywności ... »

Sadomski Lech

Sławomir Podolak - relacja

Relacja absolwenta I LO w Jeleniej Górze dot. przyjazdu po II wojnie światowej wraz z rodziną i osiedlenia się na Dolnym Śląsku, nauki w szkole średniej, działalności w organizacjach młodzieżowych (głównie ZHP), kontaktów z nauczycielami i innymi ... »

Podolak Sławomir

Wanda Kobyłecka i Władysława Sadomska-Skorupska - relacja

Relacja absolwentek I LO w Jeleniej Górze dot. przyjazdu po II wojnie światowej ze zniszczonej Warszawy na Dolny Śląsk, edukacji w szkole średniej, grona pedagogicznego, działalności w organizacjach młodzieżowych, życia codziennego i dalszych losów ... »

Sadomska-Skorupska Władysława

Józef Kuśnierzewski - relacja

Relacja Józefa Kuśnierzewskiego dot. II wojny światowej przeżytej na Wołyniu, ucieczki przed nacjonalistami ukraińskimi, przesiedlenia z całą rodziną na ziemie zachodnie, osiedlania się na Dolnym Śląsku, życia codziennego, nauki, pracy, służby w Ludowym ... »

Józef Kuśnierzewski

Florentyna Zybura - relacja

Relacja mieszkanki Wrocławia dot. pracy przymusowej w Niemczech podczas II wojny światowej, pobytu w obozie przejściowym, powrotu do Polski i osiedlenia się na Dolnym Śląsku, pracy we Wrocławiu oraz życia rodzinnego.   Zakres chronologiczny: 1921 - ... »

Zybura Florentyna

Franciszek Kujawski - relacja

Relacja mieszkańca Gorzowa Wielkopolskiego dot. życia codziennego przed wybuchem II wojny światowej, służby w Junackich Hufcach Pracy, pobytu na przymusowych robotach w Niemczech, powojennej pracy na kolei oraz działalności w PZPR.   Zakres ... »

Kujawski Franciszek

Maria Pienio - relacja

Relacja Marii Pienio dot. życia codziennego przed oraz w trakcie II wojny światowej we wsi (obecnie białoruskiej) Hordyszcze, przygotowań do wyjazdu, drogi na zachód, warunków transportu, osiedlenia się na Ziemi Lubuskiej oraz budoowania stabilizacji w ... »

Pienio Maria

Stefan Wiśniewski - relacja

Relacja Stefana Wiśniewskiego dot. jego dzieciństwa w okupowanej Wielkopolsce, przyjazdu do Gorzowa Wlkp. po zakończeniu II wojny światowej, życia codziennego, nauki, pracy leśnika i sytuacji rodzinnej.   Zakres chronologiczny: 1938 - 2013.   ... »

Wiśniewski Stefan

Sylwester Grześkowiak - relacja

Relacja Sylwestra Grześkowiaka dot. życia codziennego, pracy w d. woj. poznańskim podczas II wojny światowej. Świadek opowiada również o swoich relacjach z ludnością niemiecką.   Zakres chronologiczny: 1921 - 1945.   Miejsca wydarzeń: Siedlec (... »

Grześkowiak Sylwester

Klara Janczura - relacja

Relacja Klary Janczury dot. wybuchu II wojny światowej, pracy u niemieckich gospodarzy, przemocy i okrucieństwa jakiego doświadczyła lub była świadkiem.   Zakres chronologiczny: 1939 -1945.   Miejsca wydarzeń: Kopojno (pow. słupeckci, woj. ... »

Janczura Klara

Edward Głowacz - relacja

Relacja Edwarda Głowacza dot. II wojny światowej, życia rodzinnego, codziennego oraz przyjazdu na ziemie zachodnie w 1946 r.   Zakres chronologiczny: 1930 - 1950.   Miejsca wydarzeń: Chłopy, Lwów, Kazimierzów, Sambor, Strzelin

Głowacz Edward

Stefan Kowal - relacja

Relacja Stefana Kowala dot. II wojny światowej, pracy przymusowej w Niemczech, przyjazdu na ziemie zachodnie i osiedlenia się we Wrocławiu. Zakres chronologiczny: 1939 - 1960. Miejsca wydarzeń: Smęgorzów (woj. małopolskie), Niemcy, Wrocław (woj. dolnośląskie)

Kowal Stefan

Jerzy Kluk - relacja

Relacja Jerzego Kluki dot. działalności w ZHP i AK w trakcie II wojny światowej, zatrzymania przez gestapo, pobytu w obozach koncentracyjnych oraz relacji z ludnością niemiecką w powojennym Wrocławiu.   Zakres chronologiczny: 1939 - 1960.   ... »

Kluk Jerzy

Stefan Selerowicz - relacja

Relacja Stefana Selerowicza dot. okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej, przyjazdu do Wrocławia, pracy przymusowej aż do oblężenia miasta w 1945 r., bezpieczństwa w mieście po zakończeniu działań wojennych a także organizowania się oddziałów ... »

Selerowicz Stefan

Andrzej Stróżecki - relacja

Relacja Andrzeja Stróżeckiego dot. II wojny światowej, okupacji niemieckiej, życia codziennego i wydarzeń z roku 1956 a następnie 1968.   Zakres chronologiczny: 1939 - 1970.   Miejsca wydarzeń: Koziegłowy (pow. myszkowski, woj. śląskie), Kraków ... »

Stróżecki Andrzej

Julian Szot - relacja

Relacja Juliana Szota dot. II wojny światowej, życia całej rodziny pod okupacją niemiecką, przyjazdu na ziemie zachodnie, osiedlenia się, życia codziennego i pionierskich lat w Radkowie.   Zakres chronologiczny: 1939 - 1950.   Miejsca wydarzeń: ... »

Szot Julian

Wanda Czaplińska - relacja

Relacja Wandy Czaplińskiej dot. II wojny światowej, sytuacji rodzinnej, okoliczności przyjazdu na Dolny Śląsk, pracy i zaangażowania w budowaniu relacji polsko - niemieckich.   Zakres chronologiczny: 1937 - 1990.   Miejsca wydarzeń: Jarosław (... »

Czaplińska Wanda

Stanisław Oszczak -relacja

Relacja Stanisława Oszczaka dot. II wojny światowej, sytuacji rodzinnej pod okupacją niemiecką, pracy przymusowej w obozach pracy, ukończenia szkoły po wojnie na ziemiach zachodnich, następnie studiów we Wrocławiu, przygotowani do pracy lekarza oraz ... »

Oszczak Stanisław

Karol Klich - relacja

Relacja Karola Klicha dot. II wojny światowej, okupacji niemieckiej w woj. wielkopolskim, pracy w stolarni, relacji z żołnierzami Armii Czerwonej, edukacji, organizacji życia po wojnie, sytuacji rodzinnej, przyjazdu i osiedlenia się na Dolnym Śląsku. &... »

Klich Karol

Zygmunt Garbowski - relacja

Relacja Zygmunta Grabowskiego dot. II wojny światowej, sposobów utrzymywania się pod okupacją niemiecką, przyjazdu na Dolny Śląsk, rozpoczęcia pracy w Milicji Obywatelskiej, pracy na stanowisku komendanta, napięć społeczno - politycznych w Jaworze i ... »

Garbowski Zygmunt

Michał Grabowski - relacja

Relacja Michała Grabowskiego dot. przyjazdu wraz z rodziną na Dolny Śląsk w 1945 r., osiedlenia się pod Opolem, wspólnego mieszkania z niemiecką rodziną, organizowania życia po wojnie, pracy oraz sytuacji z nią związanych w okresie PRL-u. Zakres ... »

Grabowski Michał

Bolesław Barwiński - relacja

Relacja Bolesława Barwińskiego dot. przyjazdu po wojnie i osiedlenia się w Szczecinie, pracy w milicji, sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej miasta, ataków niemieckich na polską ludność cywilną, konfliktów z żołnierzami radzieckimi, świadek ... »

Barwiński Bronisław

Regina Bejnarowicz - relacja

Relacja Reginy Bejnarowicz dot. II wojny światowej, sytuacji ludności cywilnej w okupowanych przez Niemców okolicach Wilna, relacji z ludnością żydowską, przesiedlenia się oraz organizacji życia codziennego. Zakres chronologiczny: 1939 - 1950. Miejsca ... »

Bejnarowicz Regina

Augustyn Czyżowicz - relacja

Krótka relacja Augustyna Czyżowicza dot. II wojny światowej w świetle wspomnień dziecka, sytuacji materialnej rodziny, przesiedleń, osiedlenia się na Ziemiach Zachodnich i wspólnego mieszkania z ludnością niemiecką do czasu ich ewakuacji. Zakres ... »

Czyżowicz Augustyn

Tadeusz Kośmider - relacja

Relacja Tadeusza Kośmidera dot. rozpoczęcia II wojny światowej, wtargnięcia wojsk niemieckich do Polski, przymusowego wywozu do Niemczech ma roboty, pracy u gospodarzy oraz pobytu w obozach pracy przymusowej, oswobodzenia przez wojska amerykańskie i ... »

Kośmider Tadeusz

Anna Halemba - relacja

Krótka relacja Anny Halemby dot. sytuacji rodzinnej w trakcie II wojny światowej, pobytu na Śląsku, pracy rodziców w niemieckim gospodarstwie, przybycia Armii Czerwonej, stosunku ludności niemieckiej do polskich dzieci, sytuacji we wsi po zakończeniu ... »

Halemba Anna

Alojzy Gregulec - relacja

Obszerna relacja Alojzego Gregulca przeprowadzona przez jego wnuka Rafała Motriuka dot. sytuacji rodzinnej i materialnej przed wybuchem I wojny światowej, stosunków pomiędzy ludnością polską a niemiecką na Opolszczyźnie, formowania się granicy państwa na ... »

Gregulec Alojzy

Stanisław Grabowski - relacja

Obszerna relacja Stanisława Grabowskiego dot. życia w Warszawie w trakcie II wojny światowej, sytuacji ludności żydowskiej, powstania w getcie warszawskim, Powstania Warszawskiego oraz jego kapitulacji, ucieczki z transportu do obozu w Niemczech, ... »

Grabowski Stanisław

Aniela Kościelniak - relacja

Relacja Anieli Kościelniak dot. II wojny światowej, pobytu całej rodziny w hitlerowskim obozie "Polenlager 10" w Siemianowicach Śląskich, wywozu na roboty przymusowe na Pomorze Zachodnie, ewakuacji wraz z ludnością niemiecką, nadejścia Armii Czerwonej, ... »

Kościelniak Aniela

Kazimierz Krysiak - relacja

Relacja Kazimierza Krysiaka dot. wybuchu II wojny światowej, ewakuacji ludności cywilnej, nakazu pracy w Niemczech, pobytu w obozie pracy przymusowej na terenie III Rzeczy, warunków tam panujących oraz momentu zakończenia wojny. Zakres chronologiczny: 193... »

Krysiak Kazimierz

Tadeusz i Wanda Schima - relacja

Relacja Tadeusza i Wandy Schima. Małżonkowie wspominają skąd pochodzą, jaka była sytuacja materialna ich rodzin, jak przeżyli II wojnę światową, w jakich okolicznościach przyjechali i osiedlili się na Dolnym Śląsku oraz jak wyglądało ich życie codzienne ... »

Schima Wanda

Marian Morawski - relacja

Relacja Mariana Morawskiego dot. przyjazdu na Dolny Śląsk, życia codziennego, pracy, relacji z ludnością niemiecka, która zamieszkiwała te tereny, sposobu spędzania czasu młodzieży w latach '50 i '60 XX wieku, życia kulturalnego oraz spraw osobistych. &... »

Morawski Marian

Jerzy Sygnecki - relacja

Relacja Jerzego Sygneckiego, nauczyciela historii, tłumacza języka niemieckiego. Świadek opowiada o swoich doświadczeniach z II wojny światowej, którą przeżył wraz z rodziną na Kujawach, o tym jak Niemcy traktowali, osoby nie ukrywające swojego polskiego ... »

Sygnecki Jerzy

Kazimiera Toporowska - relacja

Relacja Kazimiery Toporowskiej dot. II wojny światowej, okupacji niemieckiej i radzieckiej, ataków ukraińskich nacjonalistów na Polaków, organizowania samoobrony i samopomocy, przejścia wojsk, sytuacji Żydów, ucieczki z miejsca zamieszkania, ... »

Toporowska Kazimiera

Helena Tomasik - relacja

Wspomnienia Heleny Tomasik dotyczące części życia w Śladowie, pracy na kolei w Krakowie i wyjazdu do Szczecina latem 1945 r. oraz pierwszego okresu życia i pracy na kolei w Szczecinie   Zakres chronologiczny: 1944 - 1946   Miejsca wydarzeń: Ś... »

Tomasik Helena

Tadeusz Sochacki - relacja

Wspomnienia Tadeusza Sochackiego dotyczące konfliktów polsko-ukraińskich w czasie II Wojny Światowej, okupacji radzieckiej i pracy przymusowej ojca świadka, przyjazdu na Ziemie Odzyskane, pierwszych lat życia i stosunków z zastałymi na miejscu Niemcami, ... »

Sochacki Tadeusz

Irmina Wilczewska - relacja

Wspomnienia Irminy Wilczewskiej dotyczące pierwszych dni II Wojny Światowej, życia codziennego w warunkach okupacji radzieckiej i niemieckiej, przeprowadzki na Ziemie Odzyskane i pierwszego okresu pobytu tamże   Zakres chronologiczny: 01.09.1939 - 19... »

Wilczewska Irmina

Genowefa Skiba - relacja

Wspomnienia Genowefy Skiby dotyczące życia codziennego na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej, repatriacji, osadnictwa i życia codziennego na Ziemiach Odzyskanych, stosunków z miejscową ludnością, nauki i pracy w szkolnictwie, kresowych tradycji ... »

Skiba Genowefa

Paulin Kość - relacja

Wspomnienia Paulina Kości, dotyczące walk partyzanckich na lubelszczyźnie, wkroczenia wojsk radzieckich i zbrodni hitlerowskiej w tym rejonie, następnie osadnictwa na tzw. Ziemiach Odzyskanych, organizacji życia i sporów z władzą komunistyczną, represji ... »

Kość Paulin

Stanisław Kuzynowski - relacja

Wspomnienia Stanisława Kuzynowskiego dotyczące epizodu walki z Niemcami podczas II Wojny Światowej, przyjazdu do Szczecina, zetknięcia się z mieszkającymi tam jeszcze Niemcami oraz pracy w Milicji Obywatelskiej   Zakres chronologiczny: 1944 - 1951 &... »

Kuzynowski Stanisław

Jan Specylak - relacja

Wspomnienia Jana Specylaka dotyczące służby wojskowej jego ojca w czasie II Wojny Światowej, procesu przesiedlenia jego rodziny z Kresów Wschodnich na tzw. Ziemie Odzyskane, stosunków z Ukraińcami i Łemkami, którzy przyjechali do miejsca zamieszkania ś... »

Specylak Jan

Teresa Bielawska-Tryba - relacja

Wspomnienia Teresy Bielawskiej-Tryby dotyczące wywózki jej i jej mamy do obozu pracy w Železným Brodzie i Hochenelbe (Vrchlabí) podczas II Wojny Światowej, pracy i warunków tamże, planu najbliższej okolicy, rozłączenia z matką wywiezioną do obozu ... »

Bielawska-Tryba Teresa

Janusz Degler - relacja

Relacja Janusza Deglera dotycząca wczesnego dzieciństwa w realiach II Wojny Światowej, życia codziennego i przyjazdu na tzw. Ziemie Odzyskane, nauki i studiów w powojennym Wrocławiu - profesor wspomina środowisko akademickie Wrocławia, zwłaszcza związane ... »

Degler Janusz

René Lisiewicz - relacja

Relacja René Lisiewicza dotycząca jego dzieciństwa we Francji, uczęszczania do szkoły polonijnej w Houilles pod Paryżem i szkół francuskich w L'Abbaye de Cendras i Alès, życia codziennego w międzynarodowej kolonii robotniczej w L'Abbaye de Cendras, życia ... »

Lisiewicz René

Irena Jessa - relacja

Relacja Ireny Jessy dotycząca jej życia we wsi Walkowice w czasie II Wojny Światowej, wydarzeń z początku i końca wojny, pracy jako służąca w domu niemieckiego pracownika śluzy na rzece Noteć, następnie relacji z osiedlającymi się w regionie ... »

Jessa Irena

Jan Jur - relacja

Relacja Jana Jura dotycząca jego dzieciństwa spędzonego w małej miejscowości na pograniczu polsko-niemieckim, warunków życia, pracy u okolicznych gospodarzy, próbach założenia sklepu, relacji z Niemcami, w tym zamieszkującymi po polskiej stronie granicy, ... »

Jur Jan

Felicja Just - relacja

Relacja Felicji Just dotycząca czasu przedwojennego, II Wojny Światowej i pierwszych lat powojennych we wsi Romanowo Górne i jej okolicach; świadek porusza wątki wzajemnych relacji Polaków i Niemców zamieszkujących te tereny, wydarzeń z czasów okupacji, ... »

Just Felicja

Maria Dura - relacja

Relacja Marii Dury dotyczących przesiedlenia jej rodziny w czasie II Wojny Światowej przez Niemców do Parczewa, życia w Parczewie i zetknięcia się tam z Żydami, powrotu do domu w 1945 r., i pracy po wojnie w świetlicy wiejskiej i jako sprzątaczka w ... »

Dura Maria

Stefania Terlecka - relacja

Relacja Stefanii Terleckiej dotycząca jej życia w czasach II Wojny Światowej i powojennych; świadek opowiada o pracy swojej matki i aresztowaniu ojca w czasie okupacji niemieckiej, o osiedleniu się w Romanowie tuż po wojnie i pracy zarobkowej, pytana ... »

Terlecka Stefania

Jerzy Dąbrowski - relacja

Relacja Jerzego Dąbrowskiego dotycząca jego życia w Poznaniu i Trzciance, głównie w pierwszych latach powojennych, ale obecne są również wątki wojenne, jak szykanowanie Polaków przez Niemców i moment wkroczenia wojsk niemieckich do Poznania; świadek ... »

Dąbrowski Jerzy

Elżbieta Dobiejewska - relacja

Relacja Elżbiety Dobiejewskiej, wykładowcy Politechniki Wrocławskiej, członek Klubu Inteligencji Katolickiej, Arcybiskupiego Komitetu Charytatywnego i Fundacji im. św. Jadwigi, głównie skoncentrowana na działalności na rzecz pojednania polsko-... »

Dobiejewska Elżbieta

Daniela Dąbrowska - relacja

Wspomnienia Danieli Dąbrowskiej, głównie dotyczące czasów okupacji niemieckiej w jej rodzinnej wsi Stajkowo i pierwszych lat powojennych; świadek szczegółówo opowiada o zajęciu polskich domów przez niemieckich gospodarzy, zachowaniu poszczególnych ... »

Dąbrowska Daniela

Longina Nowicka - relacja

Wspomnienia Longiny Nowickiej, głównie dotyczące okresu II Wojny Światowej, ucieczki przed zbliżającym się frontem, represji podczas okupacji, wywózki do Niemiec do pracy przymusowej, powrotu do domu rodzinnego w 1945 r., osobistych losów powojennych ś... »

Nowicka Longina

Elżbieta Koza - relacja

Wspomnienia Elżbiety Kozy, dotyczące okresu II Wojny Światowej w Gulczu i powojennego czasu w okolicy; świadek opowiada o eksmisji swojej rodziny przez Niemców, wkroczeniu Armii Czerwonej i zachowaniu się żołnierzy, o wysiedleniu Niemców, następnie o ... »

Koza Elżbieta

Helena Kadamus - relacja

Relacja Heleny Kadamus, dotycząca okresu II Wojny Światowej i wczesnych lat powojennych; świadek opowiada głównie o swoim pobycie w Niemczech w przymusowej pracy na rzecz rodziny niemieckiej, później w obozie przejściowym dla tzw. osób przemieszczonych (... »

Kadamus Helena

Krystyna Orzechowska-Juzwenko - relacja

Relacja prof. Krystyny Orzechowskiej-Juzwenko, prekursor farmakologii klinicznej w Polsce, założycielki i kierownik Katedry Farmakologii Klinicznej na Akademii Medycznej we Wrocławiu, dotyczącej jej studiów i pracy naukowej na Akademii Medycznej we Wrocł... »

Orzechowska-Juzwenko Krystyna

Bogusław Traczewski - relacja

Relacja Bogusława Traczewskiego, wywiezionego w 1940 r. z rodzinnego Wilna na Syberię, repatrianta, uczestnika strajków w 1956, 1970 i 1980 r.; świadek szczegółowo opowiada o wywiezieniu swojej rodziny przez radzieckiego okupanta, warunkach pobytu w ... »

Traczewski Bogusław

Bolesław Wiśniewski - relacja

Relacja Bolesława Wiśniewskiego, pracownika Zakładu Naprawy Nadwozi Samochodowych w Jelczu, urodzonego na Kresach Wschodnich II RP, wspominającego swą rodzinną wieś (kolonię) Alfredówkę, położoną tuż przy granicy z Ukraińską SRR, przejście żołnierzy ... »

Kowalska Danuta

Wyniki 1 do 100 z 203