- PL OPiP III-2-68-2
- File
- 1982
Historia sporu Stanisława Helskiego i lokalnych władz.
N.N.
22 results directly related Exclude narrower terms
Historia sporu Stanisława Helskiego i lokalnych władz.
N.N.
Odpis ankiety personalnej sędziego, Teofila Krycha, z przełomu lat 50/60. XX w.
N.N.
Fragment z życia rodziny Dębickich
Wiktor Dębicki na początku wspomina o prześladowaniach Polaków przez uzbrojone oddziały Ukraińców i ucieczce swojej rodziny. Następnie opowiada o wyjeździe na Ziemie Zachodnie i przybyciu do Marcinowic. Opisuje pobyt w nowym domu, oraz relacje ze współlokatorami -Niemcami. Wspomina o przymusowych dostawach żywności, oraz o aresztowaniu jego ojca przez UB. Opisuje spółdzielnię gospodarczą -,,Kołchoz". Dodano załączniki: Postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, Karty zwolnienia więźnia śledczego. Zakres chronologiczny: 1940-1955 Miejsca wydarzeń: Białoktrynica (Ukraina), Marcinowice (pow. świdnicki, woj. dolnośląskie)
Dębicki Wiktor
Przeszłość rodziny Adama i Weroniki Burdzy
W pierwszej części relacji Bogusława Dębicka przytacza wspomnienia proboszcza z jej rodzinnej wsi Romana Dacy, który cudem przeżył napad uzbrojonych grup Ukraińców na plebanię. Następnie opisuje swoją podróż na Ziemie Zachodnie. Wspomina o działalności szabrowników. Następnie opowiada o uwięzieniu i torturowaniu swojego ojca przez UB, jego długą rekonwalescencję po zwolnieniu i śmierć. Opisuje nierówną walkę w sądzie o ukaranie winnych tej śmierci oraz odszkodowanie. Wspomina o inwigilacji jej rodziny przez władze. Pokrótce przedstawia historię członków swojej rodziny, a także losy innych Polaków w trakcie II wojny światowej i w okresie powojennym. Przytacza wspomnienia swojego stryja - Józefa Burdzego, w których opisuje on swoje aresztowanie, rozprawę i uwięzienie (lata 50). Autorka następnie przedstawia dalsze losy swojej rodziny. Opisuje jak wyglądało życie kulturalne na wsi po wojnie. Wspomina o metodach władzy w walce z Kościołem. Dodano załączniki: Legitymację członka Komisji Wysiedleńczo -Zabezpieczającej, zaświadczenie pełnienia obowiązków sołtysa, list od Eryki Pusz, odpis Wyroku Sądu Najwyższego z dnia 24.05.1963, Odpowiedź PRN w Środzie Śląskiej na pismo Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu dot. gospodarstwa Adama Burdzego. Zakres chronologiczny: 1940-1989 Miejsca wydarzeń: Nowosielce -Żurawno (Ukraina), Łukowiec Wiszniowski (Ukraina), Środa Śląska (woj. dolnośląskie), Mieczków (woj. dolnośląskie), Wrocław, Mściwojów (woj. dolnośląskie)
Dębicka Bogusława
Pismo dot. zwolnienia z pracy wystosowane do sędziego Teofila Krycha przez Prezesa Sądu Wojewódzkiego w Zielonej Górze, 24.04.1951.
Prezes Sądu Wojewódzkiego w Zielonej Górze
Pracownicy sądu; Teofil Krych, sędzia, siedzi w samym środku I rzędu, ok. 1937-38.
Wiktor Nowicki, Gniezno
Decyzja Dyrektora Departamentu Kadr Ministerstwa Sprawiedliwości dot. przeniesienia sędziego Teofila Krycha w stan spoczynku, Warszawa 16.03.1951.
Ministerstwo Sprawiedliwości
Życiorys Teofila Krycha, Prezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp.
Życiorys Teofila Krycha, Prezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. spisany przez niego w Gorzowie, 14.02.1950.
Teofil Krych
Decyzja ministra sprawiedliwości dot. zmiany miejsca pracy sędziego
Decyzja Ministra Sprawiedliwości dot. zmiany miejsca pracy sędziego Teofila Krycha, Warszawa 13.12.1950.
Ministerstwo Sprawiedliwości
Decyzja Prezesa Sądu Apelacyjnego w Poznaniu dot. delgowania Teofila Krycha do pełnienia obowiazków Prezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie, Poznań 13.09.1945.
Prezes Sądu Apelacyjnego w Poznaniu
Wykaz pracowników umysłowych Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlk.
Wykaz pracowników umysłowych Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlk. sporządzony przez prezesa sądu, Teofila Krycha, Gorzów Wlkp. 08.01.1947.
Prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp.
Wykaz pracowników sądownictwa w zachodniej części Polski
Wykaz pracowników sądownictwa w zachodniej części Polski sporządzony najprawdopodobniej przez Teofila Krycha, ówczesnego Prezesa Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp., II poł. lat 40. XX w.
[Teofil Krych]
Bericht [sprawozdanie dot. sporu o podział majątku]
Sprawozdanie dot. sporu rodziny Trzeciak o podział folwarku sporządzone przez przedstawiciela Kreislandwirt Oszmiana, Oszmiana 08.07.1942.
Kreislandwirt Oszmiana
Zawiadomienie [dot. procesu o podział spadku]
Zawiadomienie dot. przebigu procesu o podział spadku wystosowane do Kazimierza Trzeciaka przez jego adwokata, M. Szapiro, Wilno, Rzeczpospolita Polska (obecnie Litwa) 18.05.1938.
M. Szapiro, adwokat, Wilno
Odpis protokołu czynnności dot. podziału folwarku Poleniki, gm. Graużyska wydany dla Kazimierza Trzeciaka strona sprawy przez Komornika Sądu Grodzkiego w Oszmianie, okolice dzisiejszych Graużyszek, obw. grodzieński, Białoruś, 14.04.1938.
Komornik Sądu Grodzkiego w Oszmianie
Podanie [dot. sprawy o podział majątku]
Podanie Kazimierza Trzeciaka do Prokuratora Sądu Okregowego w Wilnie dot. sprawy o podział majątku, 12.10.1938.
Kazimierz Trzeciak
Relacja Anny Pieńkowskiej dotyczy stanu wojennego w Polsce z perspektywy dziecka, którego rodzice zostali aresztowani i internowani za działalność opozycyjną. Zakres chronologiczny: 1980-1990 Miejsca wydarzeń: Gdańsk (woj. pomorskie), Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie), Gdynia (woj. pomorskie), Brema (Niemcy), Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie), Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie), Wilno (Litwa)
Pieńkowska Anna
Jan Walukiewicz, opisuje życie codzienne podczas wojny, udział w działaniach partyzanckich - Bataliony Chłopskie, życie w PRL. Zakres chronologiczny: 1939 - 1994 Miejsca wydarzeń: Wilno (woj. wileńskie, obecnie Litwa), Szczecin (woj. zachodniopomorskie), Katowice (woj. śląskie)
Walukiewicz Jan
Dorota Frątczak, absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, opisuje przebieg swojej kariery zawodowej. Na samym początku działalności publikowała w dwutygodniku "Nadodrze", a następnie w "Ziemi Gorzowskiej". Opowiada o codziennej pracy w redakcji oraz o wpływie władz komunistycznych na działalność prasy. Zakres chronologiczny: 1978-1990 Miejsca wydarzeń: Wrocław (woj. dolnośląskie), Gorzów Wlk. (woj. lubuskie), Zielona Góra (woj. lubuskie), Żary (woj. lubuskie)
Frątczak Dorota
Relacja prof. Barbary Świątek dot. studiów we Wrocławiu, pracy w Katedrze Medycyny Sądowej i związanej z nią kariery zawodowej, trudności związanych z finasowaniem lekarzy sądowych, życia codziennego na uczelni oraz zmieniających się warunków pracy i możliwości naukowców w związku z rozwojem techniki. Zakres chronologiczny: 1955 - 2013. Miejsca wydarzeń: Chełm (woj. lubelskie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Leszno (woj. wielkopolskie), Opole (Woj. opolskie), Wałbrzych (woj. dolnośląskie)
Świątek Barbara
Relacja Pawła Skrzywanka, w której opowiada historię swojej rodziny we Lwowie i po przyjeździe do Wrocławia. Następnie mówi o swojej młodości, represjach w szkole i na studiach. Przywołuje wspomnienia z czasów stanu wojennego kiedy to jako młody chłopiec działał w Solidarności, a następnie jako przedstawiciel "pokolenia pampersów" pomagał w przejmowaniu władzy po 89 roku, opowieść ciągnie się po czasy współczesne. Miejsca wydarzeń: Wrocław (woj. dolnośląskie)
Woźny Juliusz
Władysława Pawłowska - relacja
Part of Zbiory archiwalne instytucji, stowarzyszeń i innych podmiotów prawnych
Pawłowska Władysława