"Grajcie tak, aby wygrać. Czesław Hernas" | Spotkanie w Jeleniej Górze

POSTAĆ PROFESORA HERNASA BUDZI PODZIW NIE TYLKO ZE WZGLĘDU NA PIĘKNĄ KARTĘ OPOZYCYJNĄ, NIE TYLKO ZE WZGLĘDU NA NIEZWYKŁY DOROBEK NAUKOWY, ALE TEŻ Z UWAGI NA KULTUROTWÓRCZY – JAK OKREŚLA TO AUTOR PUBLIKACJI – WYMIAR DZIAŁALNOŚCI PODEJMOWANEJ PRZEZ PROFESORA.

Serdecznie zapraszamy 24 maja (wtorek) o godz. 17.00 do sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze przy ul. Bankowej 27 na prezentację książki Rafała Bubnickiego, historyka literatury, dziennikarza, producenta filmowego, „Grajcie tak, aby wygrać. Czesław Hernas 1928-2003)”.

Rafał Bubnicki kreśli szeroko zakrojony obraz życia profesora Czesława Hernasa, przedstawiając je na tle czasów, w których żył, problemów z jakimi się mierzył, wyzwań, którym usiłował sprostać. Z tej narracji wyłania się nie tylko sylwetka wyjątkowego badacza, ale także opowieść o wrocławskim środowisku inteligenckim.

Czesław Hernas (1928–2003)
Historyk literatury, folklorysta. Autor książek przełomowych dla badań polskiej kultury „W kalinowym lesie” i „Barok”, redaktor „Literatury polskiej. Przewodnika encyklopedycznego”, redaktor periodyków: „Literatura Ludowa”. „Teksty”, i „Wrocławskie Studia Wschodnie”. W latach 1971–1985 dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, odwołany ze stanowiska z powodu zaangażowania w działalność opozycji demokratycznej. Nauczyciel akademicki wspierający Studencki Komitet Solidarności w latach 70. XX wieku, członek Wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego w latach 1989–1990.

Rafał Bubnicki
Historyk literatury, dziennikarz, producent filmowy. W latach 1990–2006 pracował w „Rzeczpospolitej” i Radio Wolna Europa. Autor i współautor kilkunastu książek i albumów m.in. redaktor (wspólnie z andrzejem Dębskim) „Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny” i „Sylwester Chęciński”. Kierując Dolnośląskim Funduszem Filmowym (2008 – 2018), był koproducentem 59 filmów m.in. „Pokot” Agnieszki Holand, „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego i „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

24 maj

Wtorek, 17:00-19:00

Książnica Karkonoska, Bankowa, Jelenia Góra, Polska

Wstęp wolny