Pomorze

Taksonomia

Kod

Uwagi do zakresu

Noty źródłowe

Display note(s)

Terminy hierarchiczne

Pomorze

Terminy równoznaczne

Pomorze

Powiązane terminy

Pomorze

3 Opis archiwalny results for Pomorze

3 results directly related Exclude narrower terms

Podziękowanie za udział w operacji pomorskiej

podziękownie dla Emila Maciejki za odział w walkach o Złotów, Jastrów dziś: Jastrowie, Rederitz dziś: Nadarzyce, Frydląd Pomorski dziś: Debrzno i inne miejsccowości w trakcie tzw. operacji pomorskiej podpisane w imieniu marszałka Józefa Stalina przez dowódcę pułku prawdopodobnie 10. pułku piechoty Wojska Polskiego; podpis nieczytelny

Dowództwo 10 pułku piechoty 4 Dywizji Piechoty im. Jana Kilińskiego

Kalendarz na 1989 r. Kolejowej Komisji NSZZ "Solidarność" Gdynia-Gdańsk-Tczew

Kalendarz jednoplanszowy na 1989 rok, na czerwono wyróżnione niedziele, święta i niektóre daty ważne z okresu "Solidarności" oraz 25 listopada - Dzień Kolejarza; u dołu grafika przedstawiająca węzeł kolejowy, w jej tle napis 1989 Kolejowa Komisja NSZZ "S" Gdynia-Gdańsk-Tczew / "Solidarność"przy dolnej krawędzi napis 22VII dzień serwilistycznej Targowicy XX wieku / 200 zł 1 I (1982) - papież Jan Paweł II mówi w Watykanie o "Solidarności" podczas przemówienia noworocznego14 V (1983) - dzień śmierci Grzegorza Przemyka16 VIII (1980) - władze Stoczni Gdańskiej ustępują wobec żądań strajkujących, którzy mimo to kontynuują strajk w geście solidarności z innymi zakładami31 VIII (1980) - podpisanie porozumień sierpniowych na Wybrzeżu17 IX (1939) - wkroczenie wojsk radzieckich do Polski; w 1981 r. przyjęto nazwę NSZZ "Solidarność"19 X (1984) - uprowadzenie i zamordowanie ks. Jerzego Popiełuszki13 XII (1981) - wprowadzenie stanu wojennego16 XII (1981) - pacyfikacja kopalni "Wujek"

NSZZ Solidarność

Relacja Kazimierza Smolnika

Świadek na początku opisał skrócone dzieje swojej najbliższej rodziny – dziadków i rodziców. Następnie opisał dorastanie w Barczewie koło Olsztyna i edukację w tamtejszej szkole podstawowej, a potem w szkole zawodowej, gdzie zdobył uprawnienia murarza. Świadek wstąpił następnie do szkoły chorążych, dzięki czemu zdobył uprawnienia do pracy w jednostce wojskowej w Hoczewie. W 1979 r. przeprowadził się z żoną oraz synem do Gdańska, gdzie zaczął pracować w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. W 2008 r. przeniósł się do szpitala MSWiA w Gdańsku, gdzie pracował do przejścia na emeryturę w 2018 r. Na tym zakończyła się swobodna relacja świadka, po której nastąpiły pytania przeprowadzającej relację m.in. o dzieciństwo, powody przeprowadzki czy stan wojenny.
Po części związanej z relacją biograficzną przeprowadzająca relację zadawała pytania związane z tematem przewodnim projektu, czyli transformacją ustrojową. Po zadawanych pytaniach opowiadał m.in. o zmianach w sytuacji finansowej, porównał edukację swoją i swoich synów, kształconych już w latach 90. XX, a także omówił kwestie związane z dostępnością towarów i usług. Padły także odpowiedzi na pytania o pierwsze wolne wybory.
W ostatniej części wywiadu świadek, po pytaniach prowadzącej rozmowę, opowiedział lakonicznie o powodzi tysiąclecia, skupiając się na tym, jak postrzegały ją osoby mieszkające na drugim końcu Polski.

Smolnik Kazimierz