Blok identyfikacyjny
Sygnatura/kod
Tytuł
Data(y)
- 3/8.09.1945 (Utworzenie)
Poziom opisu
Obiekt
Rozmiar i nośnik
barwne, jednostronne, pieczęć wystawcy, podpis Dyrektora Departamentu
Blok kontekstu
Nazwa twórcy
Historia administracji
Urząd państwowy powołany do organizacja "repatriacji", jak ówcześnie nazywano depatriację, czyli przymusowe wysiedlenie ludności z ich rodzinnych stron.
Urząd powołany na mocy dekretu PKWN z 7 października 1944 r. W wyniku reorganizacji dokonywanych w ciągu 1945 rola PUR uległa zmianie, gdyż dekret z 7 maja 1945 rozszerzył zakres działania PUR o migracje wewnątrz terytorium państwa, nakazując jego kierownictwu organizowanie "powrotu wysiedlonych przez niemieckiego okupanta do poprzednich miejsc zamieszkania" oraz "przesiedlenia na tereny odzyskane ludności z innych okręgów państwa polskiego" jednocześnie podporządkowując go Ministerstwu Administracji Publicznej.
Na ziemiach wchodzących w skład pojałtańskiej Polski PUR tworzył oddziały wojewódzkie obejmujące swym zasięgiem działania województwo, na pozyskanych wyrokami konferencji poczdamskiej ziemiach zachodnich i północnych - oddziały okręgowe, obejmujące po kilkanaście powiatów, z tym jednak iż część tych terenów wyłączono spod zarządu oddziałów okręgowych i powierzono bezpośrednio oddziałom wojewódzkim w Białymstoku, Katowicach i Poznaniu. Hierarchiczna struktura urzędu była rozbudowana o kolejny dolny szczebel systemu organizacyjnego PUR: stanowiły go oddziały powiatowe.
Repozytorium
Dzieje zespołu
Blok treści i struktury
Zakres i zawartość
Awers: Wykaz osób osiedlonych dnia 3 lub: 8/IX 45 r. w Brodnitz? gmina Rudna powiat Lubin No ... 1) Kitajczuk Antonina c? Wojciecha? 18/XII 1883 w Boryczówce powiat Trembowla woj. Tarnopol. Przybył jak wyżej. Karta ewakuacyjna wydana dnia 6/VII 1945 r przez Komitet ewakuacyjny w Trembowli No 2877 zawód Rolnik 2) córka Zofia ur. 1915 3) córka Janina ur. 1922 / pieczątka trójkątna: Państwowy Urząd Repatriacyjny, Punkt Etapowy w nieczytelneRewers: blankiet niemieckiego dokumentu przydziałowego, z rubrykami określającymi rejon (Gau), okręg (Kreis), grupę (Ortsgruppe) i nazwisko przydziałobiorcy, jego dane adresowe i dane rzeczy podlegających przydziałowi
Dopływy
Sposób uporządkowania
Blok warunków dostępu i użytkowania
Warunki dostępu
Brak ograniczeń
Warunki reprodukcji
Język materiału
- polski
Skrót materiału
Uwagi dotyczące języka i tekstu
pl
Charakterystyka fizyczna i wymagania techniczne
- Wymiary szczegółowe: wys. 14,5 cm, szer. 19 cm
- Tworzywo: papier
- Technika: druk, pismo ręczne, odcisk pieczęci
- Rodzaj: zaświadczenie
Archiwalne pomoce informacyjne
Istnienie i miejsce przechowywania oryginałów
Istnienie i miejsce przechowywania kopii
Powiązane jednostki opisu
Alternatywny identyfikator
Dawna sygnatura
Hasła indeksowe
Indeks geograficzny
Indeks nazw
Klasyfikacja GUS
Identyfikator opisu
Identyfikator instytucji
Język(i)
- polski